rdd-email-banner

Život s Alkaptonúriou

Naše emócie sú mimoriadne dôležité pri ovládaní nášho zdravia. Ak sa cítime sklesnuto, unavene, smutno, izolovane alebo frustrovane, môžeme trpieť vyčerpaním a bolesťou.

AKU je sama o sebe bolestivou chorobou s ohľadom na to, čo môže spôsobiť ľudskému telu. Existuje však niekoľko doporučených metód ako minimalizovať bolesť a sprievodné symptómy choroby.

Cvičenie
AKU sa prejavuje krehnutím kostí a chrupaviek. To však neznamená, že by ste sa mali úplne vyhýbať cvičeniu. Cvičenie môže byť naopak, veľmi prospešné.
Doporučujeme vyvarovať sa cvičeniam, ktorými sú namáhané kĺby (napr. silové športy, futbal, bojové umenia či iné kontaktné športy). Miernejšie cviky či cvičenia, ktoré minimalizujú záťaž na vaše telo sú však doporučované (napr. plávanie, yoga alebo pilates).

Fyzioterapia
Fyzioterapia sa ukazuje ako vhodný spôsob pomoci pacientom s  osteoartritídou a môže prinášať AKU pacientom niekoľko výhod. V súčasnosti existuje niekoľko osvedčených postupov a metód, ktorými je možné skvalitniť život pacientov.

Diéta
Štúdie dokazujú, že nadmerná konzumácia bielkovín môže byť škodlivá pre AKU pacientov, preto je doporučovaná kontrola príjmu bielkovín v strave, nie však ich úplné vysadenie v rámci stravovacích návykov. Vhodné je nahradenie červeného mäsa ako napr. hovädzieho, bielym mäsom – napríklad hydinou. Priemerná doporučovaná denná dávka pre dospelého človeka je približne 46 až 56 gramov, táto dávka však závisí od konkrétnej osoby (jej fyzických vlastností). V prípade ak si nie ste istý svojimi stravovacími návykmi, doporučujeme vám konzultovať ich so svojim lekárom.

Ovládanie bolesti
Váš lekár by mal byť schopný predpísať vám lieky na bolesť, ktoré dokážu tlmiť bolesť spojenú s chorobou. Predpis liekov by mal podliehať individuálnym potrebám pacienta na základe konzultácie s lekárom.

Existuje však 10 jednoduchých techník na ovládanie bolesti, ktoré nezahrňujú užívanie liekov na predpis.

1. Elektro-stimulačná liečba
2. Hydroterapia
3. Tepelné zábaly/vrecká s ľadom
4. Rozptýlenie – odpútavanie sa od nepríjemných vecí vďaka zábave
5. Relaxácia/Meditovanie/Hypnóza
6. Návšteva špecializovaných centier pre liečbu bolesti
7. Bio-stimulačná liečba
8. Akupunktúra
9. Socializácia – komunikácia s ostatnými pacientami
10. Joga/Strečing